Ana Sayfa Site Ağacı Arama RSS Kültür Turizm Bakanlığı Twitter Kültür Turizm Bakanlığı Facebook Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik Türkçe   |   English
20-27 Haziran 2005 Tarihleri arasında İstanbul'da El Sanatları Festivali gerçekleştirilecektir

20 - 27 Haziran 2005 Tarihleri Arasında İstanbul'da Gerçekleştirilecek Olan "El Sanatları Festivali" 

        Geleneksel El  Sanatlarımızın korunması,yaşatılması ,gelecek nesillere aktarılması, bu el sanatlarıyla geçimini sağlayan sanatkarların  teşvik edilmesi amacıyla, Genel Müdürlüğümüz ve Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü işbirliğinde 20-27 Haziran 2005 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek olan "El Sanatları Festivaline" katılacak sanatkarların isimleri, sanat dalı ve katıldıkları
illere ilişkin bilgiler;

AFYON                                             Ahmet Yaşar Kocataş (Keçecilik),
ANKARA                                         Rasim Gözübüyük (Saz yapımı), İlyas Sarımen (Gümüş işleri)   
ARDAHAN                                     Fidan Atmaca (Geleneksel giysili bebek)
ARTVİN                                          Sıtkı Kurtoğlu (Sepet örücülüğü), Şehrinaz Aktel (Halıcılık), Hatice Yüksel (Ehram)     Muzaffer Özsır (Semer yapımı), SüleymanSertkaya (Çömlek yapımı)
AYDIN                                              Muzaffer Özsır (Semer Yapımı) ,Süleyman Sertkaya ( Çömlek Yapımı)
BALIKESİR                                    Fatma Kayahan (Halıcılık), Ahmet Tosun (Çömlek yapımı)
BARTIN                                           Sevgi Can (Tel Kırma işleme)
BAYBURT                                       Sevim Ataner   (Ehram dokuma)
BİTLİS                                           Bilal Karakulak (Baston yapımı), Haydar Yılmaz (Harik yapımı), Enise Özkan (Çömlek yapımı)
BURSA                                            Metin Işıkçı (Tezhip minyatür), Zafer Karazeybek (Sedefkâr), Yılmaz Emen (bıçak-kılıç yapımı), Abdülkadir Sür (Altın gümüş işleme)
ÇANAKKALE                                  Kutlu Bozkurt (Seramikçilik), Cıvat Gezgin (Ahşap oyma)
DENİZLİ                                         Süleyman Damgacı (Minyatür semer yapımı) Ertan Yur (Dokuma)
DİYARBAKIR                              Süleyman Çölbay, Mustafa Uluğ (Gümüş işleme)
EDİRNE                                          Özcan Abacı  (Talika araba yapımı)
ERZURUM                                     Metin Çelebi, Rasim Fırat (Gümüş İşleme), Necati Kabalar (Bakırcılık)
ESKİŞEHİR                                Burhan Yücel (Lüle taşı işleme), Tuncel Nasip, Kemal Göze (Gümüş savat işleme)
GAZİANTEP                                  Burhan Kervancıoğlu, (Bakırcılık), Cevdet Eldemir (Kutnu dokuma), Muzaffer Demir (sedef işleme), Celal Erdönmez (Antep işi :işleme) Orhan Çakıroğlu (Çarık yapımı)
HAKKÂRİ                                      Hatice Alkan (Kilim dokuma), Meryem Özatak (Çorap örme)
HATAY                                          Refik Büyükaşık, Yılmaz Büyükaşık       (İpek dokuma), Niyazi Köleoğlu (Hasır örme), H.İbrahim Sümer (Semer yapımı),
ISPARTA                                       Yaşar Küçüker (minyatür araba) ,Şevki Parlak( Deri İşleri ), H.Hüseyin Kondal (Keçecilik)
İSTANBUL                                   

Orhan Kurt (Gölge oyunu tasvir yapımı) Fuat Başar (Hat-ebru), Esin Kazazoğlu (Tezhip), Süleyman Berk (Hat)

İZMİR                                              Murat Kayan (Göz boncuğu yapımı), Cemil Cön (Keçecilik), İrfan Alkur (Kabak kemane yapımı)

K.MARAŞ                                     

Hüseyin Kopar  (Çarık yapımı), İsmail Atatanır (Sim sırma işleme), Mustafa Akkök (Ahşap oyma), Hüseyin Alkışçı (Bakırcılık)
KAYSERİ                                      Ali Bakırtaş (Bakırcılık), Sadettin Çapacıoğlu, Metin Ünver, Yılmaz Dörtdudak (Hat)
KASTAMONU                               Cemil Kızılkaya, Safiye Kızılkaya (Yazmacılık), Ahmet Ortaakarsu (Bakırcılık)           
KİLİS                                               Mehmet Özsulu (Yemeni yapımı)
KOCAELİ                                      Mehmet Ali Koygun (Sepet yapımı)
KÜTAHYA                                     Abdurrahman Yıldız, Mehmet Gürsoy, Mehmet Yıldırım (Seramik)
MANİSA                                        

Nuri Kömürcü (Keçecilik), Ayşe Uğur, Cennet Dede, Cemile Memiş (Halı dokuma), Ahmet Köseoğlu

MARDİN                                        

Suphi Hindiyerli, Gebro Tokgöz  (Gümüş işleme)

OSMANİYE                                   

Mehmet Türkmenoğlu (Çam bardak yapımı)
RİZE                                                Musa Ağun (Kemençe yapımı)

SAKARYA                                     

Ziyaeddin Işık (kaşık yapımı)
SİİRT                                               Vadullah İşçi (Siirt Battaniyesi dokuma)
SİVAS                                             İbrahim Gölebatmaz (bıçak yapımı)
ŞANLIURFA                                  Mahmut Çirkin, Mehmet Nur Demirözü, Mehmet Külekçi (bakırcılık), Halil Atçı (Ehram dokuma), İmam Bakır İncikuşu (Gümüş işleme), Osman Nergis (Ahşap oyma)
ŞIRNAK                                           Bekir Şat, Faris Şat  (Şal şepik dokuma)

TOKAT                                           

Mehmet Çakar (Ahşap oyma), Hüseyin Er (Yazma), Mustafa Yıldız (Bakır), Musa Kaycı (işleme sandık)

TRABZON                                     

Hasan Tabakoğlu, Şengül Karaağaçlı (Telkari kazaz)
ZONGULDAK                                Tansel Işık (Baston)

                                                                                                                                                  

                                 

 

                                                         

 




Eklenme Tarihi: 25/07/2005 | Güncellenme Tarihi: 20/09/2005



Site Kullanım Koşulları | Webmail | Intranet | Dilek ve Şikayetleriniz
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.

Kalite Yönetim Sistemi
Dünya Miras Listesi Dünya Miras Listesi Atatürk